Switch PoE – poradnik zakupowy

Redakcja

31 maja, 2024

Switch PoE stanowi jeden z podstawowych elementów funkcjonalnych infrastruktury sieciowej. Nie tylko umożliwia płynne przesyłanie danych i odpowiednie kierowanie ruchu w sieci LAN, lecz także pozwala na zasilanie urządzeń. Przełącznik PoE znajduje zastosowanie w systemach telewizji przemysłowej CCTV, sieciach LAN i WLAN, czy zestawie wideodomofonowym IP PoE. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze switcha!

Przełączniki PoE – do czego służą?

Opisywane urządzenie pozwala na zasilanie urządzeń sieciowych za pomocą skrętki. Aby jednak switch PoE spełnił swoje zadanie, wybrane sprzęty muszą być przystosowane do obsługi technologii PoE. Przełączniki sieciowe pozwalają na wydzielenie grup użytkowników, monitorowanie ruchu w sieci, czy blokadę nieużywanych portów. Oprócz tego switche PoE umożliwiają nadanie priorytetu przesyłanym danym, budowę sieci VLAN, filtrowanie adresów MAC i IP. Sprzęt gwarantuje dużą przepustowość, dlatego sprawdzi się podczas przesyłania wideo w wysokiej rozdzielczości. Należy zaznaczyć, że nie obciąża przy tym systemu. Zastosowanie switchy PoE ułatwiają rozbudowę i konserwację sieci. 

Nowoczesny system monitoringu wizyjnego – jak go stworzyć?

Switche PoE łączą różne segmenty sieci, dzięki czemu gwarantują jej niezawodne działanie. Przełączniki sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze. Urządzenia pozwolą Ci zaoszczędzić sporo czasu przy tworzeniu systemu monitoringu, jednocześnie ograniczają okablowanie do minimum. Można je zintegrować z istniejącą siecią Ethernet. Aby zbudować niezawodny system monitoringu, należy również zaopatrzyć się w moduły SFP. Wspomniane elementy służą do zamiany sygnału Ethernet w światłowodowy. Można je wykorzystać do podłączenia różnych podzespołów i urządzeń, w tym switchy PoE. Moduły SFP pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności systemu, w tym dodatkowe standardy komunikacyjne.

Switche PoE – rodzaje

Szukając przełącznika sieciowego, zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność. Wyróżniamy dwa rodzaje switchy.

  • Niezarządzalne – wykorzystuje się je do budowy zwykłej sieci. Nie pozwalają na wprowadzenie własnych, bardziej zaawansowanych ustawień związanych z polityką kierowania ruchu, QoS, tworzeniem VLANów czy bezpieczeństwem IT. Diody LED sygnalizują status portu, nie można go jednak sprawdzić za pomocą przeglądarki sieciowej.
  • Zarządzalne – można je dostosować do potrzeb użytkownika i urządzeń sieciowych. Dostępne w sklepach modele pozwalają na monitorowanie ruchu w sieci i statusu portów. Przełączniki zostały wyposażone w standardy bezpieczeństwa, dzięki czemu sprawdzą się dużych w firmach. Warto podkreślić, że decydując się na zakup switcha PoE, można poprosić o radę doświadczonego doradcę w sklepie internetowym.

Switch PoE – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz samodzielnie skonfigurować urządzenie, czy wolisz, żeby zrobiło to samodzielnie. Określ też, ilu portów potrzebujesz. W tym przypadku powinieneś uwzględnić liczbę urządzeń. W domowej sieci zazwyczaj wystarczy switche PoE 4-portowe, ale zaawansowane systemy mogą wymagać modelu wyposażonego w 24-52 porty. Warto jednak zdecydować się na sprzęt z kilkoma zapasowymi przyłączami. Dzięki temu nie będziesz musiał go wymieniać podczas rozbudowy sieci. Sprzęt powinien pozwalać na transmisję danych z prędkością 10/100 Mbps lub 1 Gbps, w zależności od standardu sieci LAN. Switche PoE umożliwiają przesyłanie informacji na dużym dystansie, nawet do 300 m. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak poniżej.

  • SNMP – umożliwia zarządzanie i monitorowanie urządzeń w sieci IP, w tym przełączników, routerów, sterowników PLC, serwerów portów szeregowych, firewalli, czy sprzętów bezprzewodowych.
  • Spanning Tree Protocol – służy do zarządzania łączami sieci,
  • DHCP Snooping – polega na przypisaniu konkretnego portu na routerze zaufanego serwera.

Zanim wybierzesz przełącznik sieciowy, zwróć uwagę zarówno na moc samego sprzętu, jak i poszczególnych portów. Dzięki temu zyskujesz pewność, że urządzenie spełni Twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze switcha PoE, skorzystaj z pomocy doradców ze sklepu EC System!

Artykuł sponsorowany.

Polecane: