Zabawka do nauki programowania dla dzieci – wprowadź dziecko w świat IT

Wiedza z zakresu informatyki to nowa umiejętność czytania i pisania, a programowanie to jej podstawowe narzędzie. Dzięki wielu edukacyjnym zabawkom do kodowania, pomoc dzieciom w nauce kodowania stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek dla rodziców i nauczycieli. Zabawki do kodowania są świetnymi narzędziami do wprowadzania dzieci w koncepcje programowania komputerowego i biegłości w zasadach kodowania.

Zabawki programistyczne mają zazwyczaj kilka celów:

  • wywołanie zainteresowania STEM (nauką, technologią, inżynierią i matematyką) wśród młodych uczniów;
  • umożliwienie szybkiego uczenia się poprzez doświadczenie praktyczne;
  • zapewnienie możliwości rozwiązywania problemów;
  • budowanie umiejętności logicznych i znajomości podstaw, takich jak sekwencjonowanie, funkcje i zmienne.

Przy tak wielu opcjach na rynku dzisiaj, może być trudno wiedzieć, która zabawka jest odpowiednia dla twojego dziecka.

Nauka kodowania z wizualnym interfejsem

Dzięki tej zabawce dzieci mogą poznać podstawy kodowania i budować różne programy za pomocą interfejsu wizualnego. Gra uczy podstawowych koncepcji programistycznych, takich jak funkcje, zmienne, pętle i oświadczenia warunkowe. Dodatkowo zawiera bibliotekę wizualnych bloków programistycznych, które wyglądają jak kolorowe klocki LEGO.

Interfejs posiada funkcję „przeciągnij i upuść”, więc dzieci mogą po prostu przeciągnąć bloki programistyczne do wizualnego interfejsu i natychmiast zobaczyć, jak odtwarzany jest wynik. Interfejs ten ma być dostępny dla użytkowników w każdym wieku, zapewniając prosty i nieskomplikowany sposób nauki kodowania.

Ta zabawka jest szczególnie dobra dla dzieci, które uczą się wzrokowo. Wizualny interfejs i jasne instrukcje pozwalają dzieciom szybko pojąć koncepcje programowania – bez konieczności uczenia się języka. Podczas gdy inne zabawki wymagają wiedzy z zakresu programowania, ta zabawka może być wykorzystana do nauki tych umiejętności.

Dla młodzieży (ale też i dzieci), która faktycznie chce wiedzieć, jak wygląda tworzenie stron i na czym ono polega, ale jeszcze nie do końca jest przekonana co do swoich umiejętności w kodowaniu, odpowiednim sposobem na zapoznanie się z tematem web design’u będzie skorzystanie z kreatorów stron internetowych. Są to narzędzia, które pozwalają na zbudowanie witryny www bez potrzeby kodowania – wszystko opiera się na tworzeniu wizualnym – niektórzy porównują to budowania z klocków, tylko z większą dowolnością. W całym procesie pomocny może okazać się poradnik, który omawia temat wykonywania strony internetowej, jej znaczenie oraz rozwój. Początkujący mogą “pobawić się” możliwościami szablonu, a Ci, którzy czują się już pewnie, mogą zacząć tworzyć wszystko samodzielnie. Przy nauce projektowania oraz samym rozwoju kreatywności bardzo istotna jest dowolność, w związku z czym bardzo dobrze sprawdzi się tutaj WebWave, który daje możliwość pełnej edycji i ustawiania poszczególnych elementów, tak jak chcemy. Przy okazji jest też intuicyjny, a więc do nauki również nada się idealnie. Co ciekawe, ten konkretny kreator należy do tych, które posiadają opcję dodania własnych fragmentów kodu, a więc jest to zarówno alternatywa, ale też i kompromis względem programowania. Warto spróbować, szczególnie, że to nic nie kosztuje.

Gra, która uczy podstawowych koncepcji programowania

Ta zabawka pozwala zbudować interaktywną grę od podstaw lub użyć gotowego kodu do jej modyfikacji. Jest dostarczana z językiem programowania, którego dzieci mogą używać do pisania instrukcji i budowania gry.

Gra uczy podstawowych pojęć programistycznych, takich jak funkcje, zmienne i sekwencjonowanie, a także jak używać narzędzi do debugowania w celu rozwiązywania problemów. Gra posiada również system nauki krok po kroku, który prowadzi graczy przez ich postępy.

Ta zabawka jest idealna, jeśli Twoje dziecko już interesuje się programowaniem.